رودفاریاب

این روستا در دهستان ارم در ۳۶هزارگزی شرق برازجان و در جنوب کوه بزپر و12کیلومتری شهر تنگ ارم واقع است. به عبارت دیگر که از جنوب به شهر تنگ ارم و از شمال به دهکده جمیله و از غرب به کوهای سر به فلک کشیده گیسکان و از شرق به کوهای کلشاخ واقع شده است. رودفاریاب منطقه ٔ کوهستانی است و هوایی گرم دارد. آب آن از چشمه تأمین می‌شود و محصولش غلات و خرما و مرکبات و میوه، و شغل اهالی زراعت و باغبانی و دامداری و صنایع دستی از قبیل گلیم و قالیبافی است. این روستا دارای یک مرکز بهداشتی، یک کتابخانه، دو مدرسه ابتدایی، دو مدرسه راهنمایی، و دو دبیرستان است.

هم چنین قابل ذکر است که رودخانه رودفاریاب که از کوهای گیسکان سرچشمه و پس از گذر از دهکده تنگ فاریاب موجب ایجاد طبیعت زیبای منحصر بفردی در تنگ فاریاب گشته و پس از گذر از تنگ فاریاب و ایجاد باغها در مسیر خود از آبشار رودفاریاب سرازیر و پس از گذر کیلومترها به رودخانه دالکی متصل می‌شود آبشار رودفاریاب با سرمایه‌گذاری سازمان جهانگردی استان بوشهر اکنون به عنوان یک قطب تفریحی و توریستی مبدل شده‌است.

طبق آمار سال 1385 جمعیت این روستا 2695نفر بوده است.

به نقل از دوست بزرگوارم آقای عمران آب آذر.با تشکر از ایشان.

/ 2 نظر / 15 بازدید
omranabazar

پیشاپیش عید نوروز 91 را به شما و بازدید کنندگان این وبلاگ تبریک عرض میکنم

مجتبی محمدی

با سلام و تشکر از ارائه اطلاعات مفید ، در قسمت معرفی رودفاریاب نوشته شده شده که از شمال به تنگ ارم و از جنوب به جمیله منتهی میشود که صحیح نیست و دقیقا برعکس میباشد(از جنوب به تنگ ارم و از شمال به جمیله صحیح است) لطفا اصلاح بفرمایید.